Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-25
Nowy system oczyszczania wód powodziowych
Nowy system oczyszczania wód powodziowych
Nowy system oczyszczania wód powodziowych
Amerykańscy badacze Vishal Shah i Shreya Shah z Dowling College w Nowym Jorku opracowali nowy system oczyszczania wód powodziowych składający się z folii zawierającej miedź oraz z nadtlenku wodoru. System ten jest tańszy, prostszy w użyciu i bezpieczniejszy od dotychczas stosowanych technik oczyszczania brudnej wody. Nie doprowadza on jednak wody do takiej czystości, aby mogła ona być zdatna do picia. Bodźcem do badań nad oczyszczaniem wód po powodzi była tragedia sprzed dwóch lat w Nowym Orleanie, kiedy miasto zalała fala wody z Zatoki Meksykańskiej.

Opracowany system oczyszczania jest bardzo prosty w budowie, składa się z folii, w której zawarte są cząstki miedzi. Folię tę zanurza się w brudnej wodzie dodając jednocześnie nadtlenek wodoru, który w kontakcie z miedzią w matrycy polimerowej tworzy wodne rodniki niszczące zanieczyszczenia obecne w wodzie. Co ważne, rodniki te są unieruchomione w matrycy polimerowej, dzięki czemu mniejsze są efekty uboczne ich działania oraz zwiększona precyzja w niszczeniu drobnoustrojów. Mechanizm działania nowego systemu opiera się na znanym od dawna zjawisku Fentona, polegającym na tworzeniu wielu rodników przez nadtlenek wodoru w obecności katalizatora metalowego.

Badacze pracują obecnie nad obniżeniem zawartości miedzi w oczyszczonej wodzie oraz nad zwiększeniem skuteczności neutralizacji związków toksycznych. Wykonano już pierwsze próby „polowe” nowego systemu – w jednym z kanałów Nowego Orleanu, gdzie w ciągu 15 minut zniszczonych zostało większość bakterii. W warunkach laboratoryjnych, gdy użyto o wiele bardziej zakażonej drobnoustrojami wody system naukowców z Dowling College osiągnął 99-procentową wydajność w ciągu 90 minut. Visal Shah, jeden z twórców systemu twierdzi, że ich wynalazek trafi do produkcji za 5 do 7 lat.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nsf.gov
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także