Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-28
Oczyszczalnia ścieków w Henrykowie okazała się schronieniem dla 21 gatunków ptaków
Najczęściej na terenie oczyszczalni występuje oknówka (na zdjęciu)
Najczęściej na terenie oczyszczalni występuje oknówka (na zdjęciu)

Leszczyński pedagog oraz członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Grzegorz Lorek przeprowadził badania awifauny na terenie oczyszczalni ścieków w Henrykowie, z których wynika, że miejsce to na swoje lęgowisko wybrało aż 21 gatunków ptaków. Najczęściej spotykana jest tutaj oknówka oraz skowronek.

Badania przeprowadzono na terenie 24,86 ha, z których 8,25 ha zajmuje oczyszczalnia, 0,35 ha - staw, a pozostałe 17,08 to pola należące do MPWiK w Lesznie. Wszystkie obserwacje ptaków trwały łącznie 16 godzin. Dzięki nim udało się ustalić, że w 2011 roku aż 21 gatunków ptaków wyprowadziło stąd lęgi. Najłatwiej w henrykowskiej oczyszczalni spotkać oknówki, których doliczono się 35 par. Sześć z nich postanowiło wychowywać tu potomstwo. Pozostałe gatunki to m.in. skowronki, potrzeszcze, trznadle, łozówki, pliszki siwe. Dodatkowo na terenie oczyszczalni zaobserwowano 24 inne gatunki ptaków, które jednak nie zagnieździły się tutaj. Były to nawet żurawie i bieliki.

Zamieszkiwanie oczyszczalni ścieków przez ptaki może budzić zaskoczenie, gdy weźmie się pod uwagę, jaki hałas i ruch panuje w tym miejscu. Bez przerwy działa wiele maszyn i urządzeń. Ptaki nie czują jednak strachu i ku uciesze pracowników MPWiK chętnie wprowadzają się do oczyszczalni.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
mpwik-leszno.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także