Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-08-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-08-25
Oczyszczalnia ścieków w Krośnie wytwarza prąd z biogazu
Instalacja oparta na biogazie przy oczyszczalni powstała w 2009 r. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koszt - prawie 4 miliony złotych.

Do niedawna biogaz był spalany w kotłowni – wykorzystywany tylko do wytwarzania ciepła technologicznego potrzebnego do procesu fermentacji osadów. Dziś spalany jest w specjalnych silnikach spalinowych, w procesie kogeneracji - powstaje energia elektryczna i cieplna. Biogaz jest paliwem dla silników, które napędzają 2 moduły generacyjne, każdy o mocy 192 kW energii elektrycznej i 314 kW energii cieplnej. Energia cieplna to ciepło odpadowe z chłodzenia silników.

Energia cieplna wyprodukowana w oczyszczalni w 100 % zużywana jest na własne potrzeby zakładu oraz pokrywa ok. 60 % zapotrzebowania na energię elektryczną. Jej ewentualne nadwyżki mogą zostać sprzedane do sieci energetycznej. Wytworzone ciepło służy do podgrzewania komór fermentacyjnych, co stanowi jeden z warunków prawidłowego przebiegu procesu fermentacji.

Biogaz to produkt uboczny procesu oczyszczania ścieków. Ma on kilka etapów: od cedzenia na kratach, poprzez pompownię główną, piaskownik, osadniki wstępne do reaktora biologicznego. Końcowym etapem jest oddzielenie w specjalnych zbiornikach osadu czynnego od ścieków oczyszczonych. Po przebadaniu wpuszczane są do Wisłoka, a osad przerabiany jest w komorach fermentacyjnych - wtedy powstaje biogaz.

„Inwestycja ta obniża koszty eksploatacji oczyszczalni. Dzięki elektrowni oszczędzamy, bo nie zakupujemy energii, a z drugiej strony mamy jeszcze dodatkowe środki, pochodzące ze sprzedaży zielonych certyfikatów” - podkreśla kierownictwo zakładu.

Nieoczyszczony biogaz składa się w ok. 65% z metanu [CH4] i w 35% z dwutlenku węgla oraz domieszki innych, palnych gazów (siarkowodoru, tlenku węgla). Wartość opałowa waha się w granicach 17-27 MJ/m3 i zależy głównie od zawartości metanu.

Oczyszczalnia zlokalizowana jest przy ul. Drzymały, na lewym brzegu Wisłoka, przyjmuje ścieki z całego Krosna i siedmiu okolicznych gmin. Rocznie wpływa tu ok. 7,6 mln m3 ścieków - to 60-70 % jej potencjału. W oczyszczalni zatrudnionych jest 30 pracowników.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekrosno.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także