Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-26 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-26
Oddano do użytku kolejne urządzenia w łódzkiej oczyszczalni

Oddano do użytku kolejne urządzenia w łódzkiej oczyszczalni
„Dmuchawy to płuca oczyszczalni”, tłumaczy Teresa Woźniak, dyrektor wydziału inwestycji komunalnych UMŁ. „Dzięki powietrzu, które pompowane jest do ścieków, natleniają się bakterie specjalnego gatunku. Ich zadaniem jest "zjadanie" zanieczyszczeń. Stare dmuchawy działające w GOŚ były zbyt małe i mikroby miały za mało tlenu, aby skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia. Dlatego ciągle były problemy z jakością wody wpływającej do Neru po pełnym cyklu oczyszczania. Woda nie spełniała unijnych norm. Teraz to się poprawi.”
Każda z potężnych dmuchaw "wypluwa" w ciągu godziny prawie 40 tys. m sześc. powietrza. To wystarczy, by natlenić istniejące cztery nitki ścieków i jeszcze trzy, które są w budowie. Zyska na tym nie tylko Łódź, ale również Pabianice i Konstantynów, również podłączone do GOŚ.W ramach rozbudowy oddano też do użytku drugi zbiornik biogazu powstającego z fermentacji osadów odzyskanych ze ścieków. Biogaz ten przetwarzany jest na energię cieplną i elektryczną. Ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania GOŚ a energię elektryczną sprzedaje się Zakładowi Energetycznemu. Nowy zbiornik będzie pełnił funkcję magazynu. Dzięki temu cenna energia się nie zmarnuje.
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest jedną z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie oczyszczalni w Polsce. Odbiera obecnie ścieki od około 750 tysięcy mieszkańców aglomeracji łódzkiej - Łodzi, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego. Średni dopływ ścieków podczas suchej doby wynosi 200 tysięcy m sześciennych. Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha, w tym część podstawowa - 41 ha. Rozbudowa Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej jest wpisana w ogólny program poprawy stanu środowiska w dorzeczu Warty i Odry.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl