Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-28
Ogniwa paliwowe zasilane ściekami
Ogniwa paliwowe zasilane ściekami
Ogniwa paliwowe zasilane ściekami
Naukowcy z Pennsylvania State University w USA są coraz bliżej opracowania ogniwa paliwowego zasilanego ściekami, które mogłoby być produkowane na skalę przemysłową. Takie ogniwa są w centrum zainteresowania naukowców od lat, jednak niska wydajność ogniw (kilka miliwatów) oraz drogie materiały służące do ich budowy skutecznie blokują ich szerokie zastosowanie.

Mikrobiologiczne ogniwa paliwowe (MFC) pozyskują elektrony powstające w procesie metabolizmu składników zawartych w ściekach przy udziale bakterii. Taki sposób oczyszczania ścieków nie wymaga praktycznie żadnych kosztów eksploatacyjnych, ponadto uzyskuje się dodatkową energię elektryczną. Co ważne mikrobiologiczne ogniwa paliwowe nie wymagają specjalnych szczepów bakterii ani dodatkowych substancji chemicznych, wystarcza zanieczyszczona woda. Zastosowanie MFC na szeroką skalę pozwoliłoby na znaczne oszczędności energii w rozwiniętych gospodarczo krajach takich jak np. USA, gdzie ok. 5 procent wyprodukowanej energii przeznaczane jest na oczyszczanie ścieków. Ponieważ MFC praktycznie nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych oraz rozruchowych (oczywiście poza ceną zakupu) ogniwa te mogłyby znaleźć zastosowanie w biednych krajach afrykańskich, których nie stać na duże, nowoczesne oczyszczalnie ścieków.

Zespół prof. profesora Bruce’a Logan’a z Pennsylvania State University opatentował niedawno MFC o rozmiarach i wydajności pozwalającej na jego zastosowanie w oczyszczalniach ścieków. Niestety pod względem ekonomicznym ogniwa te nie wygrałyby na razie konkurencji ze strony standardowych urządzeń do oczyszczania ścieków.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
edie news centre
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :