Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-29 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-29
Pierwszy podziemny zbiornik retencyjny w Polsce

Pierwszy podziemny zbiornik retencyjny w Polsce
"Napełnianie zbiornika potrwa około siedmiu lat. Gromadzone tam słone wody będą stopniowo wypuszczane wówczas, gdy stan wody w Wiśle stanie się wystarczająco wysoki, aby nie zostały przekroczone dopuszczalne stężenia chlorków i siarczanów" - mówi Lech Mielniczuk, dyrektor kopalni Piast w Bieruniu (dawny "Czeczott" był jej częścią).
Dzięki możliwości retencji wody pod ziemią, kopalnie będą mogły decydować, kiedy wypuszczać do rzek zasolone podziemne wody. W ten sposób przez 96 procent roku będą utrzymane normy w zakresie ochrony środowiska. Dyrektor podkreśla, że jest to pierwsza prowadzona w ten sposób likwidacja kopalni, połączona z programem hydrotechnicznej ochrony Wisły. Dno zbiornika, którego zdolność retencyjna wyniesie ok. 0,5 mln m sześć., będzie na poziomie 650 metrów pod ziemią. Do rzek woda pompowana będzie z głębokości ok. 50 metrów. Szyby nie zostaną zasypane, a będą służyć do kontroli zbiornika.
W przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, możliwe będzie wypompowanie całej wody i wykorzystanie dawnych wyrobisk w inny sposób. Dawna kopalnia "Czeczott", która od pięciu lat była częścią kopalni "Piast", zakończyła wydobycie węgla z końcem lipca tego roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nauka w Polsce

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
Pompy Qdos zastąpiły pompy membranowe w Centralnej Oczyszczalni Ścieków...
Firma Aquanet zaopatruje w wodę blisko 800 tys. mieszkańców Poznania i okolicznych gmin: Lubonia, Puszczykowa, Mosiny, Swarzędza, Czerwonaka,...
-
-
-
-