Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-29
Pierwszy podziemny zbiornik retencyjny w Polsce
Pierwszy podziemny zbiornik retencyjny w Polsce
Pierwszy podziemny zbiornik retencyjny w Polsce
W lipcu przyszłego roku rozpocznie się zalewanie wodą wyrobisk dawnej kopalni "Czeczott" w Woli (gm. Miedźna) na Śląsku. W ten sposób powstanie pierwszy w Polsce podziemny zbiornik retencyjny zasolonych wód kopalnianych. Dzięki niemu czystsza będzie woda w Wiśle i jej dopływach.

"Napełnianie zbiornika potrwa około siedmiu lat. Gromadzone tam słone wody będą stopniowo wypuszczane wówczas, gdy stan wody w Wiśle stanie się wystarczająco wysoki, aby nie zostały przekroczone dopuszczalne stężenia chlorków i siarczanów" - mówi Lech Mielniczuk, dyrektor kopalni Piast w Bieruniu (dawny "Czeczott" był jej częścią).

Dzięki możliwości retencji wody pod ziemią, kopalnie będą mogły decydować, kiedy wypuszczać do rzek zasolone podziemne wody. W ten sposób przez 96 procent roku będą utrzymane normy w zakresie ochrony środowiska. Dyrektor podkreśla, że jest to pierwsza prowadzona w ten sposób likwidacja kopalni, połączona z programem hydrotechnicznej ochrony Wisły. Dno zbiornika, którego zdolność retencyjna wyniesie ok. 0,5 mln m sześć., będzie na poziomie 650 metrów pod ziemią. Do rzek woda pompowana będzie z głębokości ok. 50 metrów. Szyby nie zostaną zasypane, a będą służyć do kontroli zbiornika.

W przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, możliwe będzie wypompowanie całej wody i wykorzystanie dawnych wyrobisk w inny sposób. Dawna kopalnia "Czeczott", która od pięciu lat była częścią kopalni "Piast", zakończyła wydobycie węgla z końcem lipca tego roku.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także