Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-04-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-13
Porowata ciecz
Porowata ciecz
Porowata ciecz
Naukowcy pracują nad stworzeniem „porowatej cieczy”, tj. cieczy, która miałaby w swojej strukturze wolne przestrzenie, przez które mogłyby przenikać różnego rodzaju związki chemiczne. Pozwoliłoby to na duży postęp w reakcjach chemicznych, gdzie zastosowanie stałych, porowatych materiałów utrudnia i spowalnia reakcje chemiczne. O tej ciekawostce przeczytać możemy w „Chemistry – A European Journal”.

W odróżnieniu od porowatych ciał stałych, jakie spotykamy na co dzień (pumeks, gąbka), w których ścianki tworzone są przez ciało stałe, w porowatej cieczy szkielet „gąbki” ma stanowić płyn. Porowata ciecz może stać się niezwykle cennym materiałem, gdyż jej właściwości łączyłyby w sobie najważniejsze cechy nowoczesnych superporowatych materiałów oraz cieczy.

Superporowate materiały, takie jak np. zeolity, wykorzystywane są między innymi jako magazyny wodoru, czy szkielety dla różnego rodzaju katalizatorów, wielokrotnie zwiększając aktywną chemicznie powierzchnię. Służą one również w procesach petrochemicznych. Autorem pomysłu porowatych cieczy jest doktor Stuart James z irlandzkiego Queen's University, który bada na modelach matematycznych możliwość wytworzenia tego typu porowatych materiałów.

Według dra James’a, porowata ciecz byłaby idealnym dopełnieniem wielu technologii, gdzie zastosowanie porowatych materiałów o charakterze stałym utrudnia i spowalnia reakcje chemiczne. W założeniach teoretycznych irlandzkiego naukowca w porowatej cieczy mogłoby zachodzić wiele reakcji, które w którymś momencie miałyby wspólny mianownik - dla jednych substratem byłby produkt innej reakcji itd. - a transport związków chemicznych byłby ułatwiony poprzez pory (puste przestrzenie) w cieczy.

Mimo, że porowata ciecz jest dopiero w fazie koncepcyjnej, dr Stuart James jest przekonany o przydatności nowego materiału i zapowiada intensywne badania nad jej syntezą.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także