
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali urządzenie wielkości połowy znaczka pocztowego, które szybko dezynfekuje wodę pitną za pomocą światła słonecznego. Może być ono alternatywą dla gotowania wody, które wymaga zużywania energii pochodzacej z cennych paliw.
Kiedy światło słoneczne pada na urządzenie, produkowany jest nadtlenek wodoru i innych chemikaliów, które zabijają 99,999% bakterii w ok. 20 minut. Urządzenie składa się z bardzo cienkich „nanopłatków" disiarczku molibdenu – związku chemicznego stosowanego w przemyśle jako smar stały – ułożonych na kwadratowym kawałku szkła w kształt przypominający pod mikroskopem odcisk palca.
Pod wpływem światła słonecznego disiarczek molibdenu zachowuje się jak fotokatalizator. W wyniku zachodzących reakcji chemicznych wytworzony zostaje m.in. nadtlenek wodoru, zabijający bakterie w otaczającej urządzenie wodzie.
Twórcy urządzenia zwracają uwagę na to, że disiarczek molibdenu jest tani w produkcji – co może być istotne, jeśli miałby być stosowany w krajach rozwijających się. Na razie urządzenie wciąż jest w fazie testów: jego działanie zostało dotychczas wypróbowane jedynie na trzech szczepach bakterii i wciąż czeka na przetestowanie w warunkach nielaboratoryjnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- igwp.org.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jakie są rodzaje filtrów do wody - który najlepiej wybrać?
Filtry do wody to świetny sposób na poprawę jakości wody, jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych typów filtrów, co może się okazać...
-
Hydraulik z klasą – jakie narzędzia Knipex wybrać do napraw domowych usterek...
Nie ma nic bardziej frustrującego niż cieknący kran, luźny syfon pod zlewem czy przeciekający zawór za pralką. Takie drobne awarie zdarzają się...
-
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl
krys
Super, jednak człowiek jest genialnym wynalazkiem do robienia wynalazków.