
Niedawno rzeszowskie wodociągi skończyły 80 lat. Dokładnie w grudniu 1934 roku w Rzeszowie rozpoczął pracę wodociąg komunalny o wydajności 80 l/sek. Sieć magistralną o średnicy 325 mm poprowadzono od ujęcia i stacji uzdatniania przez centrum miasta aż do zbiornika wyrównawczego o pojemności 600 m3 na Baranówce. Ta magistrala miała długość około 5 km, a cała sieć rozdzielcza liczyła wówczas 20 km.
Niecałe dwa lata później przystąpiono do rozbudowy wodociągów oraz budowy kanalizacji. Kolejna wielka modernizacja przypadła na lata 1948-52. Unowocześniono wtedy stację uzdatniania, która złagodziła istniejący deficyt wody. Jej wydajność wzrosła do 100 l/sek. Rozbudowana została także sieć magistralna i rozdzielcza. Kolejne modernizacje miały miejsce w latach 1953-56 oraz 1960-65.
Dziś MPWiK w Rzeszowie posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, z usuwaniem związków biogennych, o przepustowości Q maxd = 75 tys. m3/d. Dopływają do niej ścieki sanitarne z terenu całego miasta i sąsiednich gmin. Zakończona w 1998 roku modernizacja wstępna oczyszczalni zwiększyła jej przepustowość oraz umożliwiła zastosowanie nowej technologii usuwania związków biogennych, automatyczną kontrolę i sterowanie procesem technologicznym jak również urządzeń do mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadów.
Obecnie na rzeszowskiej oczyszczalni znowu trwają poważne prace modernizacyjne. Niemniej jednak osiągane przez zakład parametry oczyszczonych ścieków odpowiadają wymogom obowiązujących przepisów Prawa Wodnego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.rzeszow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-