
Naukowcy z UWM we współpracy z Advanced Chemical Systems (ACS) skonstruowali system monitorowania jakości i zanieczyszczenia wody, który zapewnia natychmiastowe wyniki.
Mająca swoją siedzibę w Milwaukee ACS sprzedaje systemy podczyszczania ścieków i chemikaliów użytkownikom przemysłowym, a także świadczy usługi usuwania skażenia. Problemem firmy jest uzyskiwanie w czasie rzeczywistym niezawodnych informacji o poziomie i rodzaju zanieczyszczeń w ściekach.
Obecnie, precyzyjna analiza wody wykonywana jest w laboratorium. Testy takie trwają niekiedy całe tygodnie. Peter Geissinger, chemik z UWM, skonstruował system monitorowania jakości wody, który natychmiast wykrywa określone zanieczyszczenia dzięki optycznemu czujnikowi.
„Gdyby udało się wyprodukować ten system niedrogo, wszyscy będą chcieli go stosować w swoich systemach podczyszczania ścieków.” – stwierdził Tom Dougherty, prezes ACS.
Dougherty zwrócił się o grant SBIR na rozwój systemu do trzech różnych agencji. Wszystkie pozytywnie zaopiniowały projekt, a National Science Foundation (NSF) ostatecznie przyznało grant.
„Współpraca z uznana firmą okazała się bardzo korzystna, gdyż zapewniła nam wiedzę dotyczącą konkretnych aplikacji poszukiwanych przez potencjalnych klientów.” – stwierdził Geissinger.
Naukowcy mają teraz nadzieję obniżyć koszty produkcji systemu i uczynić go przenośnym, by można go było stosować w terenie. Gotowe rozwiązanie ma być gotowe w przeciągu dwóch do trzech lat.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody w przemyśle i w domu - jakie rozwiązania wybrać?
Uzdatnianie wody w przemyśle Czy woda w przemyśle i w domu na pewno wymaga uzdatniania? Czy jej jakość nie jest wystarczająca, by móc z...
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-
-
-
-