Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-20
Unieważniono przetarg na rozbudowę „Czajki”

Unieważniono przetarg na rozbudowę „Czajki”
Do przetargu ogłoszonego w połowie lutego zgłosiły się dwa konsorcja. Najtańsza oferta, jaką przedstawiono to 766 mln euro, podczas gdy miasto chciało przeznaczyć na ten cel 255 mln euro. W związku z tym unieważniono przetarg, na termin nowego trzeba będzie poczekać. Do czasu ogłoszenia nowego przetargu miasto przeanalizuje na nowo kontrakt i poszukane zostaną sposoby na obniżenie jego wartości.
Za niewybudowanie oczyszczalni ścieków, a co za tym idzie dalsze wpuszczanie ich do Wisły, Warszawie grożą olbrzymie kary (1,5 mld zł) z tytułu łamania unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Na realizację inwestycji Polska ma przyznane 261 mln euro z budżetu UE. Warszawa straci jednak dotację, jeśli prace nie zostaną zakończone do 2010 roku. A jeśli stolica straci dotację i będzie musiała zapłacić kary, to w sumie może stracić prawie 2,5 mld zł.
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w połowie lutego spotkała się w Brukseli z urzędnikami Komisji Europejskiej, w tym z komisarz ds. regionalnych Danutą Huebner, by zabiegać o zgodę na przedłużenie o dwa-trzy lata terminu realizacji modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków "Czajka" oraz budowy spalarni osadów pościekowych, budzącej sprzeciw mieszkańców Białołęki.
Oddana do eksploatacji w 1991 roku pierwsza w Warszawie oczyszczalnia ścieków „Czajka” przyjmuje ścieki z prawobrzeżnej części miasta. Jest to jedna z największych oczyszczalni w Polsce. Do oczyszczalni dopływa 200 tys. metrów sześciennych w ciągu doby. Oczyszczalnia wyposażona jest w instalację spalania biogazu powstającego w czasie procesu oczyszczania ścieków. Energia ze spalanego biogazu wykorzystywana jest do produkcji pary technologicznej używanej do celów grzewczych.
Modernizacja oczyszczalni ścieków "Czajka" ma na celu umożliwienie obsługiwania, poza prawobrzeżną częścią Warszawy, również części centralnej i północnej lewobrzeżnej strony miasta. W ten sposób wszystkie powstające w mieście ścieki będą oczyszczone w stopniu zgodnym z wymogami prawa.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- samorzad.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-