Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-17 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-17
USA: grant na ozonowanie ścieków farmaceutycznych

USA: grant na ozonowanie ścieków farmaceutycznych
08 Lipca 2008 firma BlueInGreen z Arkansas, dostarczająca rozwiązania wykorzystujące rozpuszczony gaz w systemach wodnych, ogłosiła uzyskanie 2-letniego grantu wartego 750,000 dolarów na badania nad ekonomicznie efektywnym usuwaniem środków farmaceutycznych ze ścieków za pomocą technologii ozonowania.
Charlotte Smith, prezes firmy PharmEcology, zajmującej się konsultacjami dotyczącymi środowiska na rzecz przemysłu i opieki zdrowotnej, stwierdziła, że bez wątpienia szerokie zainteresowanie mediów oraz potęgująca świadomość publiczna dotycząca środków farmaceutycznych, obecnych w środowisku, zapoczątkowała wzrastające obawy w społeczeństwie.
Przeprowadzane badania są ważnym krokiem w usuwaniu środków farmaceutycznych wytworzonych przez działalność ludzką. Szerokie zastosowanie proponowanego systemu zapewniłoby, zarówno dla ludzi oraz wodnych gatunków zwierząt, dostęp do wolnej od chemicznych zanieczyszczeń wody.
Firma BlueInGreen poprzez opatentowany proces (HyDOZ) usuwania zanieczyszczeń na dużą skalę koncentruje się w swojej metodzie zarówno na mikrobach jak i na chemicznych elementach odpadów ściekowych. W szczególności firma za cel działania weźmie cząstki antybiotyków, mieszaniny estrogenów a także chemikalia przemysłowe.
Przeprowadzone badania sprawdzą czy użycie metody ozonowania może zastąpić tradycyjne technologie dezynfekcji w oczyszczaniu ścieków. Użycie mieszanin na bazie chloru jest częstą praktyką. Jednakże nawiązując do raportu Associated Press zatytuowanego Drugs Found in Drinking Water użycie chloru może spowodować, iż środki farmaceutyczne będą bardziej toksyczne.
Dr Scott Osborn z firmy BlueInGreen stwierdził iż jedną z kluczowych zalet używania ozonu jest fakt, że powoduje on rozbicie do tlenu, co powoduje polepszenie jakości wody. Technologia HyDOZ jest bardziej efektowną metodą odkażania oraz stanowi dobre rozwiązanie dla środowiska. Nawiązując do wypowiedzi Osborna, technologia firmy BlueInGreen jest najlepszą z punktu widzenia ekonomicznego metodą. W porównaniu do metod konwencjonalnych uzyskano 80 procentowe obniżenie zużycia tlenu oraz kosztów energii.
Cechy te spowodują, iż technologia HyDOZ stanie się kolejną opcją braną pod uwagę w uzdatnianiu wody pitnej oraz oczyszczaniu ścieków. Wiele innych technologii polegających na oczyszczaniu z zanieczyszczeń farmaceutycznych, wliczając w to metodą odwróconej osmozy, jest zbyt droga aby można je było wdrożyć na skalę wymaganą przez rozwiązania miejskie.
Jedna trzecia naukowego grantu została przeznaczona dla Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu w Arkansas, który przeprowadził badania technologii w warunkach laboratoryjnych.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- blueingreen.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Związki chemiczne stosowane do oczyszczania wody
Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Oprócz spełniania potrzeb fizjologicznych, korzysta się z niej w...
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
-
-
-
-
-