Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-09-17 | Ostatnia aktualizacja: 2008-09-17
W Komorowicach zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków

W Komorowicach zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków
Prace zostały zakończone zgodnie z budżetem i przed terminem. Modernizacja umożliwia oczyszczanie ścieków zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa unijnego, szczególnie jeśli chodzi o redukcję stężenia azotu ogólnego poniżej 10 miligramów na litr i fosforu poniżej 1 miligrama. To właśnie przekroczenia tych pierwiastków w oczyszczonych ściekach powodowały, że płacono kary. Gdyby nie dokonano modernizacji, naliczano by na miesiąc powyżej 2 mln zł kary rocznie - mówił prezes Aquy, Piotr Dudek.
Rozbudowano znacznie reaktory biologiczne i to była główna część przedsięwzięcia. Pomiary stężenie fosforu i azotu wykonywane są obecnie na wszelki wypadek co dwa dni, choć przepisy mówią o 24 pomiarach w roku. Wszystkie są poniżej dopuszczalnego poziomu. W związku z tym, że Biała jest rzeką niewielką o małym przepływie i nawet niewielkie stężenia zanieczyszczeń są niebezpieczne dla jej życia biologicznego. Inwestycja pochłonęła 15,3 mln zł netto.
Przy okazji udało się wprowadzić system umożliwiający wykorzystanie biogazu powstającego przy fermentacji ścieków. Jego ilość jest znaczna, 4 tys. m sześc. dziennie. Dzięki baterii pomp biogaz zaspokaja sto procent zapotrzebowania oczyszczalni na energię cieplną, zarówno dla potrzeb technologicznych, jak i socjalnych. Jednocześnie spalanie biogazu w generatorach wytwarza 20 proc. energii elektrycznej dla oczyszczalni. Kotłownia opalana jest biogazem, a to oznacza ograniczenie emisji metanu do atmosfery.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie i metody oczyszczania ścieków
Technologia oczyszczania ścieków powinna być ściśle dostosowana do ich charakteru, ilości i obciążenia zanieczyszczeniami. Innego podejścia...
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
-
-