
Pod Parkiem Śledzia w Łodzi płynie największa w mieście rzeka Łódka, która została ukryta w podziemnym kanale w 1918 roku. Teraz po stu latach mieszkańcy Łodzi mogą znów zobaczyć łódzką rzekę przez "Oko Śledzia" - zamontowany w parku specjalny szklany wizjer.
Miejsce, którym znajduje się "Oko Śledzia", swoją historią sięga początków średniowiecznej Łodzi. Na rzece Łódce istniał staw z groblą i pierwszym młynem, a następnie zbudowano na niej również folusz, dając początek włókienniczej Łodzi.
„Oko śledzia" ma przypominać łodzianom o tym, że ich miasto powstało dzięki wodzie. Kiedyś kilkanaście rzek napędzało pierwsze włókiennicze maszyny. Woda pomogła Łodzi szybko stać się wielkim przemysłowym miastem.
"Oko Śledzia" powstało przy okazji obchodów 90-lecia łódzkich wodociągów oraz 592. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Oprócz rzeki Łódki przez wizjer można zobaczyć również słynny łódzki kanał, w którym kręcono zdjęcia do trzech filmów, w tym nominowanego do Oskara „W ciemności" Agnieszki Holland.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Infrastruktura podziemna to nasza wspólna odpowiedzialność
Woda codziennie płynie rurami dziesiątki kilometrów, aby dotrzeć do naszych kranów. Ścieki w błyskawiczny sposób znikają w kanałach i są...
-
-
-
-
-