
26 września w Poznaniu oficjalnie otwarto nową przepompownię ścieków "Hetmańska" o wydajności 1 m3 na sekundę wraz z dwoma równoległymi rurociągami tłocznymi o długości 2,2 km każdy. Jej głównym zadaniem jest odciążenie liczącego sobie już 100 lat systemu kanalizacji ogólnospławnej w centrum miasta.
Projekt zrealizowano przy użyciu metody bezwykopowej, czyli horyzontalnego przewiertu sterowanego, stosowanego w sytuacjach, gdy niemożliwe jest wykonanie odkrytego wykopu pod rury. W tym przypadku chodziło o przewierty pod korytem rzeki Warty (ok. 500 mb), Rondem Starołęka oraz ulicą Dolna Wilda.
Celami inwestycji było odciążenie istniejącego systemu ogólnospławnego w centrum miasta poprzez przejęcie ścieków sanitarnych z południowej części lewobrzeżnego Poznania, odciążenie przepompowni ścieków „Garbary", wykorzystanie potencjału nowego Kolektora Prawobrzeżnego II oraz podłączenie nowych klientów znajdujących się w zlewni kolektorów sanitarnych włączonych do Kolektora Głównego.
Realizacja projektu "Budowa przepompowni ścieków „Hetmańska" wraz z rurociągami tłocznymi w Poznaniu" współfinansowanego przez Unię rozpoczęła się w 2010 roku. Nowopowstała przepompownia jest obsługiwana automatycznie i całkowicie zhermetyzowana. Jest jednym z kluczowych obiektów poznańskiego układu kanalizacyjnego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- aquanet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Innowacyjne rozwiązania z zakresu inżynierii wodnej – co wybrać?
Chcesz zainwestować w innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarowania wód opadowych, ścieków gospodarczych oraz związanych z ich oczyszczaniem?...
-
-
-
-