Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-08 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-08
Węglowe nanorurki w systemach oczyszczania wody?

Węglowe nanorurki w systemach oczyszczania wody?
Niedobory wodne i brak dostępu do wody pitnej będą stawać się głównymi, światowymi problemami. Obecnie miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej i około 2,4 miliarda dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych. Jedna trzecia populacji na świecie żyje w krajach gdzie występują problemy z wodą. Do 2025 przewiduje się iż wskaźnik ten wzrośnie do wartości 2/3.
S. Kar, R.C. Bindal, S. Prabhakar, P.K. Tewari, K. Dasgupta, and D. Sathiyamoorthy naukowcy z Bhabha Atomic Research Centre (BARC) w Indiach, wyjaśniają jak nowe technologie oczyszczania wody są nieprzerwanie istotą badań przekładających się na konkretne rozwiązania, stosunkowo proste, niedrogie w instalacji oraz zarządzaniu.
Naukowcy skupili się na węglowych nanorurkach o grubości rzędu bilionowej ludzkiego włosa. Wyjątkowe właściwości chemiczne węglowych nanorurek oznaczają, iż tylko bardzo małe molekuły, takie jak molekuły wodne mogą przedostać się przez nie, w momencie kiedy wirusy, bakterie czy też toksyczne jony metali nie mogą.
Zespół zwraca uwagę iż gładkie i hydrofobowe wnętrze nanorurek węglowych powoduje, iż filtr zbudowany w oparciu o tą technologie byłby bardzo wydajny, pozwalając na bardzo duży przepływ wody bez zabrudzania go. Ważne jest również to, iż moc potrzebna do wymuszenia przepływu wody w systemie byłaby niższa niż w przypadku konwencjonalnej technologii membranowej.
Zastosowanie systemu filtrów dla zanieczyszczonej wody wymaga od inżynierów przygotowania rozpoznawalnych form, pozwalających na skuteczne odkażenie wody. Zespół bada tworzenie systemu filtrów wodnych opartych na nanorurkach węglowych, mogących usuwać arsen, metale ciężkie oraz fluorki. Według naukowców nanorurki węglowe mają imponujące preferencje do oczyszczania wody.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-