Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-04 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-04
Wieże ciśnień zabytkami Śląska

Wieże ciśnień zabytkami Śląska
W Europie zauważyć można renesans wież wodnych. Adaptuje się je na przeróżne cele. Dobrym przykładem są Niemcy, w Bramsche w wieży powstały mieszkania, w Konstanz schronisko młodzieżowe, w Mulheim wieżę wykorzystano na muzeum wody. W Polsce, w wielu wypadkach ich nie zauważamy, pomimo tego, że to charakterystyczne i wysokie obiekty.
Najbardziej drastycznym przykładem zaniedbania jest wieża ciśnień w Zabrzu przy ul. Zamoyskiej. Olbrzymia budowla z 1909 roku spoczywa na ośmiu ceglanych przyporach, które podtrzymują zbiornik o pojemności 2 tys. metrów sześc. Między przyporami wybudowano dwupiętrowe mieszkania, które decydują o unikatowości wieży. W 2000 roku miasto odsprzedało zabytek obywatelowi Szwajcarii. Od tego czasu wieża jeszcze bardziej niszczeje, a nawet stała się łupem zbieraczy złomu. Właściciel zobowiązał się w umowie, że do końca 2004 roku zaadaptuje budynek. Niestety nie dotrzymał umowy i teraz musi zapłacić karę 162 tys. zł, którą przyznał miastu sąd. Władze Zabrza mają nadzieję, że kara ta zmobilizuje właściciela do modernizacji wieży.
W temacie starych wież wodnych są również miłe wyjątki. W Rudzie Śląskiej jedna z wież stoi przy skrzyżowaniu ulic: Niedurnego, Pokoju i Chorzowskiej. Wieża wciąż działa, ma prostą modernistyczną architekturę. W ostatnim czasie miasto postanowiło wykonać jej iluminację. Co więcej, razem z odnowionymi w bliskim sąsiedztwie kamienicami tworzy jedno z najładniejszych skrzyżowań w aglomeracji. Być może wkrótce powstanie Szlak Wież, który byłby dobrą promocją tych obiektów techniki wodociągowej.
Ale nie tylko na Śląsku próbuje się odrestaurować i wykorzystać komercyjnie stare wieże ciśnień. W Płocku po przejęciu starej wieży ciśnień, w której przed laty była galeria sztuki współczesnej, planuje się stworzenie kawiarni, pubu i izby pamięci Wodociągów, która będzie jednocześnie salą lekcyjną lub kameralnym miejscem przeznaczonym na spotkania zamknięte. Plany zakładają, że odrestaurowana wieża będzie gotowa na przyjęcie pierwszych gości w 2008 roku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl