Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2004-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-12-07
Woda po "brazylijsku"
Woda po brazylijsku
Woda po "brazylijsku"
Pozyskanie wody pitnej w niektórych rejonach globu ziemskiego stanowi poważny problem. Mimo dostępności źródeł, niemożliwe jest spożycie wody ze względu na zanieczyszczenia organiczne w niej zawarte. Problem dotyka z reguły obszarów słabo rozwiniętych gospodarczo, tzw. krajów rozwijających się, gdzie współczesne techniki oczyszczania wody nie są stosowane ze względu brak technologicznych i finansowych możliwości. W takich specyficznych warunkach znajdują zastosowanie alternatywne metody przygotowania wody pitnej, wykorzystujące zasoby, klimat i położenie geograficzne danego regionu.

W północnej Brazylii, obywatele miasta Oroba używają prostej, a za razem skutecznej metody oczyszczania wody. W ciepłym środowisku rozwój drobnoustrojów i wirusów przebiega znacznie szybciej niż w klimacie umiarkowanym, co wpływa na zwiększenie zagrożenia epidemiologicznego. Woda będąca nośnikiem drobnoustrojów stanowi najbardziej dostępne ognisko chorobotwórcze, ze względu na to, konieczne jest jej właściwe oczyszczenie. Mieszkańcy Oroby korzystają z niezwykle prostego procesu o nazwie Sodis (Solar Water Disinfection Process – proces dezynfekcji wody na pomocą promieni słonecznych). Proces Sodis podzielony jest na kilka etapów. Na początku napełnia się umytą dwulitrową butelkę, wodą w ilości 3/4 objętości naczynia. Następnie w celu natlenienia wody, butelkę potrząsa się przez około 20 sekund, po czym dopełnia się pozostałą 1/4 objętości. Zakręcone butelki są umieszczane na dachach budynków, tak aby znajdowały się w bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych przez okres nie krótszy niż sześć godzin (około równikowe położenie północnej Brazylii sprzyja dużemu nasłonecznieniu). Promieniowanie UV będące częścią promieni słonecznych, działa niszcząco na prawie wszystkie chorobo-genne bakterie, wirusy i drobnoustroje.

"Ta metoda jest bardzo skuteczna, jeżeli tylko zastosujemy się prostych reguł" mówi Profesor Jose Euclides Paternini z Unicamp University, Sao Paolo. "Proces Sodis może znaleźć zastosowanie w wielu krajach, w szczególności tych położonych blisko równika, gdzie występuje duże natężenie promieniowania słonecznego, i gdzie ludność nie ma dostępu do klasycznych metod oczyszczania wody" dodaje Profesor Paternini. Luiz Barbosa pracując przez dziesięć lat w służbie zdrowia, opiekował się 118 rodzinami w Orobie. Dostrzegł on znaczną poprawę stanu zdrowia swoich pacjentów odkąd pojawiła się metoda Sodis. "W naszym magistracie stosujemy metodę Sodis – co oznacza oczyszczanie poprzez promienie słoneczne – działa ona dobrze ponieważ dzieci są zdrowe, uśmiechnięte i podoba im się zdrowsze życie" wyjaśnia Barbosa.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także