
29 lipca 2018 roku będzie 595. rocznica nadania Łodzi praw miejskich. Swoją nazwę miasto zawdzięcza rzece Łódce, jednak mogło nosić nazwę od innej rzeki - Ostrogi - nad którą próbowano lokować miasto 9 lat wcześniej. Pracownicy ZWiK natrafili ostatnio na ślady tej dawnej łódzkiej rzeki.
"Średniowieczna wieś Łodzia - mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWIK-u w Łodzi - leżała nad niewielkim dopływem rzeki Łódki, gdzie dziś znajduje się Browar Łódzki, między ulicami Pomorską a Północną. Wieś, która należała do biskupów włocławskich, słabo się rozwijała. Jej zarządca - kanonik włocławski, Piotr, podpisujący się „de Lodza", doprowadził do wydania przez kapitułę włocławską w 1414 roku dokumentu o lokacji miasta zwanego Ostroga nad rzeką Ostrogą. Miasto miało powstać w oparciu o osadę, która rozwinęła się w okresie wojen polsko-krzyżackich przy szlaku krakowsko-łęczyckim."
Ostroga zaczynała się na bagnach przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego z Franciszkańską. Ukośne ściany współczesnych budynków wyznaczają mniej więcej przebieg dawnej rzeczki. Przecinała ona ulicę Łagiewnicką przy ulicy Berlińskiego, Zgierską zaś w miejscu, gdzie na elewacji kamienicy przy Zgierskiej 17 do dziś jest graniczna kapliczka między Bałutami i Łodzią. Ostroga płynęła wzdłuż ulicy Krótkiej, obecnej Zachodniej, i dalej skręcała za starym cmentarzem żydowskim w Bazarową, Rybną, potem płynęła wzdłuż Lutomierskiej. Między Lutomierską a Drewnowską jeszcze po wojnie istniał otwarty kanał rzeczki zwany „rowem lutomierskim".
Na wysokości Motodromu przy Drewnowskiej Ostroga wpadała do Łódki. Rzeka podzieliła los innych łódzkich rzek. Zamieniono ją w ściek i na początku XX wieku ukryto w podziemnym betonowym kanale.
"Udało się odnaleźć miejsce - dodaje Wika - w którym do dziś zachował się fragment tego kanału z 1915 roku. W zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi odnajdziemy też kosztorys jego budowy i umowę z wykonawcą. Powszechna jest opinia, że rzekę Łódkę nazywano kiedyś Ostrogą"
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-