Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-12-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-12-17
Wody triasowe w Bytomiu
Wody triasowe w Bytomiu
Wody triasowe w Bytomiu
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne (BPK) zamierza zlecić serię specjalistycznych pomiarów, ponieważ głęboko pod Bytomiem znajdują się triasowe wody. Jeżeli wyniki okażą się korzystne, wkrótce rozpocznie się eksploatacja.

Obecnie woda płynącą z kranów w całości kupowana jest od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, a firma ta ma znaczny wpływ na cenę metra sześciennego "kranówki". To się jednak może zmienić, ponieważ jest rozwiązanie alternatywne. Na podstawie starych opracowań, głównie górniczych, udało się ustalić, że pod Bytomiem znajdują się dwa zbiorniki wody możliwe do eksploatacji. Zlokalizowane w północnej części miasta w rejonie Suchej Góry, Miechowic, Stolarzowic i Górnik.

Na razie BPK szuka firmy dysponującej odpowiednim sprzętem. Badanie złóż wymaga wykonania odwiertów na głębokość 100 metrów. W najbliższym czasie zostaną wykonane trzy odwierty. Pierwszy z nich w okolicach Miechowic. Firma będzie musiała również wykonać własną dokumentację. Woda znajduje się w pokładach triasowych pochodzących sprzed około 251 - 200 milionów lat. Zdaniem specjalistów takie pokłady zawierają jedne z najczystszych wód. Jeszcze przed badaniami ustalono, że zbiorniki powinny pełnić dwie funkcje. Pierwsza to zabezpieczenie w przypadku awarii sieci dostarczającej do miasta wodę.

Woda, która trafi do domów bytomian, głównie z rejonów występowania pokładów będzie bardzo wysokiej jakości, przy minimalnych kosztach jej uzdatniania. Wstępnie zakłada się, że podziemne zbiorniki są na tyle duże, że pokryją od 10 do 20 procent zapotrzebowania na wodę w mieście.

Pod ziemią w Bytomiu znajdują się również spore ilości wody pokopalnianej. Jest ona jednak zasolona i jej uzdatnianie jest bardzo kosztowne. Eksploatacja byłaby więc nieopłacalna. Ekolodzy zastanawiają się jednak, jak wykorzystać te zasoby. Na razie są one odprowadzane do rowu w okolicach ulicy Krzyżowej. Jest pomysł, aby zasilić nimi pobliskie stawy. Wtedy woda w nich byłaby krystalicznie czysta. Istnieje jednak ryzyko, iż doprowadzą one do zniszczenia życia w akwenach.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zyciebytomskie.pl/
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także