
Zbiornik Wodny Dobczyce obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Z tej okazji Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zorganizował konferencję, w której wzięło udział ponad 150 przedstawicieli lokalnych władz, Krajowego i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, firm i stowarzyszeń zajmujących się techniką wodną i melioracją, przedstawicieli środowisk naukowych. Partnerem uroczystości były Wodociągi Krakowskie.
W 1901 roku stanął pierwszy krakowski Zakład Uzdatniania Wody Bielany, będący wtedy jedną z największych inwestycji miasta. W kolejnych dekadach pojawiły się ponadto Zakład Uzdatniania Wody Rudawa i Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia.
W latach 70 i 80 ubiegłego stulecia zapotrzebowanie na wodę rozbudowującego się Krakowa stale rosło, natomiast jakość wody w Wiśle pogarszała się. Sytuacja wymagała odważnych decyzji, aby miastu nie zagroził niedobór wody pitnej.
We wrześniu 1974 roku zakończono rozruch obiektów nowoczesnego Zakładu Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach. Jednak możliwości wykorzystywanego wówczas rzecznego ujęcia wody, nie zaspokajały rosnących potrzeb. Dopiero uruchomienie w czerwcu 1986 roku docelowego ujęcia wody ze Zbiornika Dobczyckiego zapewniło bezpieczeństwo dostaw wody pitnej dla Krakowa. Zbiornik stanowi ponadto ważny element ochrony przeciwpowodziowej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wodociagi.krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Ekologiczne podejście do uzdatniania wody: Dlaczego jest to kluczowe dla...
W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie wód i ubytek zasobów naturalnych, coraz większą uwagę...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl