Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-04-14 | Ostatnia aktualizacja: 2008-04-14
Badania: rola mikroorganizmów w oczyszczaniu wody

Badania: rola mikroorganizmów w oczyszczaniu wody
W pierwszym etapie badań 31 naukowców z dziedziny środowiska wodnego pod przewodnictwem Patricka Mulhollanda z Oak Ridge National Laboratory's Environmental Sciences Division, wprowadziło do 72 potoków z obszaru całego USA oraz Peurto Rico nieszkodliwy izotop azotu N-15. Następnie postanowiono wykrywać tak znakowany azot w niższych obszarach zlewni, aby określić, jak daleko i w jakiej postaci dotrze azot.
Na bazie tego eksperymentu odkryto dużą rolę w filtracji wody mikroorganizmów takich jak algi, grzyby oraz bakterie. Ponadto ustalono, że znaczne ilości azotanów zostały wyeliminowane ze środowiska wodnego jeszcze w biegu potoków w procesie denitryfikacji, kontrolowanym przez bakterie. W procesie tym azotany przekształcane są do gazowej formy azotu, który jest neutralny dla środowiska naturalnego.
W drugim etapie badań naukowcy opracowali odpowiedni model aby poznać proces usuwania azotanów z wody zlewni rzek. Pokazał on, że cała sieć rzeczna ma znaczenie dla neutralizacji zanieczyszczeń azotowych. Istotną rolę odgrywają przy tym pojedyncze, małe strumienie, nieobciążone w dużym stopniu „ładunkiem” azotanów, które w sposób wydajny usuwają te zanieczyszczenia na drodze biologicznej. Dzięki temu azotany pochodzące z intensywnej gospodarki rolnej nie trafiają do jezior, gdzie powodują nadmierny wzrost liczby alg oraz zmniejszenie ilości tlenu dostępnego dla ryb.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pollutiononline.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl