Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-28 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-28
Nanoceramiczne włókna zastępują azbest

Nanoceramiczne włókna zastępują azbest
Nanowłókna z bemitu, minerału o wzorze chemicznym AlOOH zdyspergowane są w matrycy zbudowanej z włókien szklanych tworzących strukturę z porami o średnicy kilku mikrometrów, pozwalającymi na swobodniejszy przepływ wody niż dla matryc wykonanych tylko z włókien szklanych. Dzięki umieszczeniu włókien bemitu w matrycy nie występuje niepożądane zjawisko aglomeracji.
Warstwa filtracyjna o grubości 0,8 mm w czasie testów wykonanych przez firmę Argonide zatrzymywała z 99% skutecznością puste w środku kulki lateksowe o średnicy 0,03 µm oraz wirusa MF2, którego średnica wynosi 0,025 µm. Warstwy filtracyjne można łączyć w większe bloki, otrzymując filtry o wyższej skuteczności i trwałości od filtrów innych typów. Aby można było produkować filtry w różnych kształtach i zapewnić ich odpowiednią elastyczność w matrycę szklaną włączane są włókna celulozowe i z tworzyw sztucznych.
Przez wiele lat filtrami o największej możliwości wyłapywania elektrostatycznego zanieczyszczeń wody były filtry azbestowe. Ze względu na szkodliwość azbestu zostały one wycofane z użytku. Od tej pory stale poszukiwane są materiały, które mogłyby równie skutecznie filtrować wodę co azbest. Jedną z dróg otrzymania takich materiałów jest modyfikacja membran polimerowych i wykonanych z włókien szklanych, niestety opory przepływu wody w ich przypadkach są tak duże, że mogą być stosowane prawie wyłącznie jako filtry powierzchniowe. Filtry takie narażone są na blokowanie przez tworzące się aglomeraty włókien.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- web4water

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Filtracja piaskowa wody
Filtracja to podstawowy proces technologiczny uzdatniania wody, stosowany między innymi w przedsiębiorstwach wodociągowych, zakładach...
-
Projektowanie maszyn – nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Nowoczesny przemysł stoi przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak rosnące zapotrzebowanie na wydajność, bezpieczeństwo i innowacyjność. Właśnie...
-
-
-
-
-
-