Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-03 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-03
Nowa bakteria niszcząca azotany

Nowa bakteria niszcząca azotany
Bakteria o nazwie Halomonas campisalis odkryta została w 1995 roku. Od tego czasu profesor Brent Peyton z Montana State University, którego głównym obszarem zainteresowań jest inżynieria chemiczna wraz ze studentami i współpracownikami pracował nad opisaniem wyjątkowych właściwości nowo odkrytego gatunku bakterii.
W 1995 roku laboratorium Pacific Northwest National Laboratory, w którym pracował profesor Peyton dostało zadanie opracowania technologii oczyszczania zasolonej i radioaktywnej wody z azotanów. Technologia ta pozwoliłaby na skuteczne oczyszczanie ścieków pochodzących z wytwórni nawozów i środków wybuchowych, które są 10 do 15 razy bardziej zasolone niż wody oceanów. Profesor Peyton doszedł do wniosku, że zasolony ekosystem jeziora Soap Lake może być środowiskiem życia bardzo odpornych bakterii, zdolnych do metabolizmu azotanów i tu być może leży rozwiązanie problemu zanieczyszczeń związkami azotu.
Jezioro Soap Lake jest jednym z 11 jezior mimekrytycznych w USA. W jeziorach takich mieszane są jedynie warstwy powierzchniowe, maksymalnie do kilku metrów głębokości. Z reguły, wody cieplejsze wypychane są ku powierzchni, gdyż są lżejsze od zimnych. W tym przypadku, jest odwrotnie. Dzieje się tak, na skutek dopływu zanieczyszczeń i zalegania wody zasolonej nad dnem(taka woda jest stosunkowo ciężka). W ten sposób tworzy się swoistego rodzaju bariera, pozwalająca na mieszanie się tylko do pewnej głębokości. W Soap Lake zasolenie górnej warstwy wody stanowi ok. połowę zasolenia oceanicznego, natomiast warstwa dolna jest 2 razy bardziej słona od oceanu (700 razy bardziej niż wody rzek śródlądowych). Wg naukowców warstwy wody tego amerykańskiego jeziora nie mieszały się ze sobą od 2 do 10 tys. lat.
W pobliżu Soap Lake znajdują się osady solne przez które przesącza się woda spływająca z okolicznych terenów. Prof. Peyton pobrał w 1995 roku próbki tych osadów i odkrył w nich bakterię Halomonas campisalis. Od tego czasu wraz z zespołem mikrobiologów z Uniwersytetów w Missouri i Waszyngtonie zidentyfikował i scharakteryzował unikalne zdolności nowej bakterii do przekształcania azotanów do azotu cząsteczkowego. Obecnie trwają prace nad przemysłowym wdrożeniem procesu oczyszczania ścieków przy pomocy Halomonas campisalis, na co potrzeba niestety kilku lat.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mikrobohaterowie – mikroorganizmy w procesie oczyszczania ścieków
Dowiedz się, jak bakterie tlenowe i beztlenowe, grzyby filtracyjne, wodorosty i inne organizmy wspierają efektywne usuwanie zanieczyszczeń w...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-