Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-24
Oczyszczanie ścieków z barwników
Oczyszczanie ścieków z barwników
Oczyszczanie ścieków z barwników
Barwniki azowe można łatwo i tanio usuwać ze ścieków komunalnych, po czym ponownie wykorzystywać do barwienia np. tworzyw sztucznych. Nowo opracowana technologia może znacząco obniżyć stężenie barwników azowych zawartych w ściekach, które stanowią niebezpieczny dla ludzi składnik odpadów komunalnych. Rocznie, około 10 000 barwników wytwarzanych jest w łącznej masie przekraczającej 700 000 ton.

Największą część około 70 procent - stanowią barwniki azowe. Podczas procesu produkcyjnego (np. barwienia tkanin), nawet 15 procent barwników nie ulega związaniu z barwioną powierzchnią i wraz ze ściekami trafia do środowiska. Dotychczasowe techniki służące do neutralizacji barwników azowych zawartych w ściekach komunalnych były mało wydajne i bardzo drogie, przez co nie były powszechnie stosowane.

Naukowcy z Tongji University (Chiny) opracowali prostą i tanią metodę, która pozwala na usunięcie nawet 98 procent barwników azowych zanieczyszczających ścieki. Nowa metoda wykorzystuje dwa powszechnie dostępne związki chemiczne - węglan sodu oraz chlorek wapnia - które stosowane są do wyłapywania ze ścieków związków azowych. Dodając do ścieków zanieczyszczonych barwnikami azowymi węglan sodu oraz chlorek wapnia, wymusza się utworzenie hybrydowego osadu organiczno-nieorganicznego powstałego z połączenia węglanów oraz chlorków z barwnikami azowymi.

Oczyszczona woda, może być ponownie wprowadzona do środowiska naturalnego, a powstały osad po wygrzaniu przez 3 godziny w temperaturze 120 stopniu Celsjusza nadaje się do ponownego użycia, jako substancja barwiąca używana przy produkcji plastików.

Według chińskich naukowców, nowo opracowana metoda nie tylko zwiększa zakres oczyszczania ścieków (przy czym, przy 98 procentowej skuteczności jest najtańszą i najskuteczniejszą obecnie znaną techniką eliminacji barwników azowych ze ścieków), ale również umożliwia ponowne użycie odzyskanych barwników azowych podczas produkcji barwnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rsc.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :