
44 polskie miasta wskazały w swoich planach adaptacji do zmian klimatu ogrody deszczowe jako jedno z potencjalnych rozwiązań pozwalających na retencję wody. Obecnie ponad 50% deszczówki jest w miastach odprowadzana kanalizacją deszczową do rzek.
Wraz z ocieplaniem się klimatu coraz częstszym zjawiskiem są susze. Szczególnie dramatyczna pod tym względem sytuacja jest w miastach, które w lecie przypominają betonowe pustynie. Sposobem na zatrzymanie większej ilości wody spadającej w postaci deszczu są tzw. ogrody deszczowe.
Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową stopniowo oddając ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także wprost w gruncie. Przybierać mogą wówczas formę niewielkiego zagłębienia, które przez zaprojektowany system warstw o różnej przepuszczalności i chłonności wody, imitują procesy występujące w naturalnych miejscach okresowego zbierania się nadmiaru wody.
Ogród deszczowy pozwala zatrzymać wodę w glebie, jak też gromadzić ją w zbiornikach, by móc ją później wykorzystać do podlewani roślin. "Każdy plac i skwer - mówi dr Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska - może zostać zamieniony w klimatyczny ogród deszczowy, w którym gleba zatrzyma wodę, a roślinność pomoże w oczyszczaniu wód."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- propertydesign.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w kontekście zmian klimatu
W dzisiejszych czasach coraz bardziej dostrzega się związek między ochroną środowiska a sposobem, w jaki korzystamy z zasobów naturalnych. Jednym...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-