Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-11-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-11-07
Opóźnienia w roztrzygnięciu przetargów na rozbudowę Czajki
Opóźnienia w roztrzygnięciu przetargów na rozbudowę Czajki
Opóźnienia w roztrzygnięciu przetargów na rozbudowę Czajki
O trzy tygodnie przesunięto termin składania ofert na rozbudowę warszawskiej oczyszczalni Czajka w Białołęce. Powodem przesunięcia są protesty wykonawców oraz blisko 100 pytań dotyczących przetargu. To pierwszy z trzech wielkich przetargów poprzedzających inwestycję na Białołęce. W obecnej chwili warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zbiera oferty firm, które uczestniczyć w inwestycji, tj. zaprojektować, zmodernizować i rozbudować oczyszczalnię ścieków Czajka. Termin ich składania minął 27 października, ale trzeba było go przesunąć. Wykonawcy złożyli trzy protesty. MPWiK wszystkie oddalił. Spółka musiała też odpowiedzieć na prawie 100 pytać dotyczących przetargu.

Nowy termin wyznaczony został na połowę listopada. Inwestycja ma być gotowa do końca 2010 r. Harmonogram prac jest bardzo napięty, a procedury przetargowe skomplikowane. Protesty firm były powodem wstrzymania już niejednej inwestycji w Warszawie, miało to miejsce w przypadku budowy metra oraz modernizacji Al. Jerozolimskich. Protestują również mieszkańcy Białołęki, bo w unowocześnionej Czajce, gdzie dotrą ścieki z dwóch trzecich powierzchni miasta, planowana jest spalarnia osadów ściekowych.

Oddana do eksploatacji w 1991 roku pierwsza w Warszawie oczyszczalnia ścieków „Czajka” przyjmuje ścieki z prawobrzeżnej części miasta. Jest to jedna z największych oczyszczalni w Polsce. Do oczyszczalni dopływa 200 tys. metrów sześciennych w ciągu doby. Oczyszczalnia wyposażona jest w instalację spalania biogazu powstającego w czasie procesu oczyszczania ścieków. Energia ze spalanego biogazu wykorzystywana jest do produkcji pary technologicznej używanej do celów grzewczych.

Modernizacja oczyszczalni ścieków "Czajka" ma na celu umożliwienie obsługiwania, poza prawobrzeżną częścią Warszawy, również części centralnej i północnej lewobrzeżnej strony miasta. W ten sposób wszystkie powstające w mieście ścieki będą oczyszczone w stopniu zgodnym z wymogami prawa. W grudniu 2005 przyznano dotację z Funduszu Spójności na kwotę 248 mln euro z przeznaczeniem na realizację tej ważnej dla Warszawy inwestycji.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także