Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-26 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-26
Prawo cywilne: właściciel sieci kanalizacyjnej zapłaci za część przyłączenia

Prawo cywilne: właściciel sieci kanalizacyjnej zapłaci za część przyłączenia
Jeżeli chodzi o przyłącza, sprawa na ogół nawet dla Sądów nie jest jednoznaczna i często zadawane jest pytanie, czy odcinek przewodu kanalizacyjnego między granicą nieruchomości a siecią przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego jest urządzeniem kanalizacyjnym, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy (o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków), a więc czy przedsiębiorstwo obowiązane jest zawrzeć umowę o jego odpłatnym przejęciu, czyli zwrócić koszty budowy.
W 2005 roku została zmieniona definicja przyłącza. Przedtem było jasne, że przyłącze, którego budowa obciąża osobę ubiegającą się o przyłączenie, to odcinek przewodu kanalizacyjnego od granicy nieruchomości do sieci. Teraz jest nim odcinek od urządzeń wewnętrznych do granicy nieruchomości lub do pierwszej studzienki, licząc od strony budynku. Budowa sieci niewątpliwie obciąża przedsiębiorstwo. Nie wiadomo jednak, kto ma płacić za odcinek przewodu między granicą działki, a siecią. Służy on bowiem wyłącznie zaspokajaniu potrzeb właściciela nieruchomości.
Według Sądu Najwyższego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą więc musiały płacić za tę część przewodu kanalizacyjnego, która znajduje się poza granicą nieruchomości albo za pierwszą studzienką.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rzeczpospolita.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Jaką pompę zatapialną wybrać?
Wśród urządzeń wodno-kanalizacyjnych, które mogą znaleźć swoje zastosowania zarówno w instalacjach przydomowych, jak i w instalacjach...
-
-