Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-13 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-13
Przetworzone ścieki z elektrociepłowni - polski patent na śliskie drogi

Przetworzone ścieki z elektrociepłowni - polski patent na śliskie drogi
Autorami patentu są dr hab. Marek Gryta, prof. Maria Tomaszewska, prof. Waldemar Morawski z Zakładu Technologii Wody i Inżynierii Środowiska PS. Już w chwili złożenia opracowania do Urzędu Patentowego pojawiło się zainteresowanie nim wśród produkcyjnych zakładów z tej części Polski, gdzie zimy są długie i śnieżne np. z Białegostoku. Innowacyjność patentu polega na tym, że nowy środek będzie pozyskiwany ze ścieków, pochodzących z procesu odsalania wody w elektrowniach i elektrociepłowniach.
Utrudnienia komunikacyjne związane z powstaniem warstwy śniegu i lodu określa się mianem śliskości zimowej. Stosowaną obecnie podstawową metodą jej usuwania z jezdni i chodników jest nanoszenie na ich powierzchnię piasku oraz preparatów solnych. Preparaty solne zawierają najczęściej chlorek sodu, czyli popularną w naszej kuchni sól, a w droższej wersji mogą one zawierać jeszcze inne składniki (chlorek wapnia, mocznik, inhibitory korozji) - wyjaśnia dr Marek Gryta.
Prof. Maria Tomaszewska dodaje, że nowy środek pozwoli na zamknięcie jednego ogniwa. Zamiast wydobywać sól i wprowadzać ją do środowiska, można wykorzystać w tym celu surowiec wtórny - przyznaje prof. Maria Tomaszewska.
Naukowcy przyznają, że niszczycielska siła mrozu znana jest od dawna: pękają rury z wodą, tworzą się koleiny na jezdni. Jednak nie bez wpływu na środowisko pozostaje też stosowanie preparatów solnych. Główna ich wadą jest korozja. Efekty widoczne są więc nie tylko na obuwiu, ale i karoserii samochodów.
Dodatkowo szkodliwie wzrasta stężenie chlorków w środowisku, czego skutki możemy zaobserwować w postaci usychających drzew. Chlorków doprowadzanych do środowiska naturalnego jest więcej, choćby ogromne ilości wód zasolonych z odwadniania kopalni lub ścieków zasolonych w energetyce. Nasz zakład od kilku lat zajmuje się metodami oczyszczania i zagospodarowaniem takich ścieków - mówi dr hab. Marek Gryta.
Nowo opatentowana metoda pozwoli ograniczyć ilość chlorków trafiających do środowiska. Aby ten środek uzyskać, trzeba zatężyć ścieki, które są rozcieńczonymi roztworami. W procesie produkcji naukowcy zastosowali destylację membranową, ale jak twierdzą, metod jest kilka. To która z nich zostanie wybrana, będzie zależało od firmy, która podejmie się produkcji preparatu na skalę przemysłową.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Politechnika Szczecińska

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-