Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-16
Stockholm Water Prize dla amerykańskiego profesora
Stockholm Water Prize dla amerykańskiego profesora
Stockholm Water Prize dla amerykańskiego profesora
"Lepiej zapobiegać niż leczyć" – powiedział prof. McCarty, zdobywca tegorocznej Stockholm Water Prize. Wypowiedź ta oznacza, że lepiej oczyszczać ścieki - a najlepiej produkować ich jak najmniej, niż później stanąć w obliczu problemu silnie zanieczyszczonych rzek i innych akwenów, a zwłaszcza podziemnych źródeł wody.

W Stanach Zjednoczonych jest 300-400 podziemnych źródeł wody, które są zatrute, ich oczyszczenie może kosztować nawet 750 miliardów dolarów, zwłaszcza, gdy użyje się do tego celu mikroorganizmów. Ponadto doprowadzenie tych źródeł wody do stanu pierwotnego stanowi bardzo trudne zadanie z punktu widzenia technologicznego i wymaga czasu. Profesor Perry L. McCarty z Stanford University w Kalifornii otrzymał Stockholm Water Prize 2007 za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju procesów biologicznych i chemicznych stosowanych w oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody.

Prof. McCarty powiedział, że podziemne źródła wody stanowią aż 98 proc. zasobów wodnych świata, do których nie przywiązuje się należnej im uwagi. Aż 50 proc. ludzi na świecie zależy od wody, która płynie pod naszymi stopami. Dobrej jakości woda podziemna jest bardzo łatwa w uzdatnianiu, jej powszechność sprawia, że koszty transportu są stosunkowo niskie.

Niestety z powodu niszczącej działalności człowieka podziemne źródła wody są często zanieczyszczone, główna przyczyna to nadmierne stosowanie pestycydów oraz wylewanie ścieków prosto do rowów melioracyjnych itp. Rządy w biednych krajach niestety uważają, że muszą osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju i dopiero wtedy zajmą się tym problemem.

Znamiennym jest, że gdy mamy do czynienia z zanieczyszczoną rzeką, poprzez kontrolę i oczyszczanie ścieków możemy ją doprowadzić do stanu używalności w ciągu nawet kilku miesięcy. Gdy mamy do czynienia ze źródłami podziemnymi taki proces trwać może trwać setki, tysiące lat.

Prace prof. McCarty’ego doprowadziły do opracowania bardziej wydajnych systemów biologicznego oczyszczania ścieków, w szczególności systemów anareobowych. Laureat otrzymał 150 tys. dolarów oraz szklaną statuetkę.

Profesor Perry L. McCarty, z wykształcenia inżynier środowiska łączy w sobie ogromną wiedzę na temat procesów fizycznych, chemicznych oraz biologicznych i mikrobiologicznych z doświadczeniem w projektowaniu i utrzymaniu urządzeń do oczyszczania ścieków. Jego zasługą jest duży wkład w poznanie mechanizmów biodegradacji niebezpiecznych związków toksycznych pochodzenia antropogenicznego. Prace McCarty’ego (ponad 300 publikacji) przyczyniły się opracowania nowych rozwiązań inżynieryjnych dla poprawy jakości wód głębinowych i powierzchniowych oraz gleb, jest on m. in. autorem prac na temat oczyszczania wód poprzemysłowych ze związków chlorowanych. Napisane przez prof. książki z chemii, biologii oraz oczyszczania ścieków są stosowane przez inżynierów środowiska na całym świecie.

W ubiegłym roku nagroda Stockholm Water Prize przyznana została prof. Asitowi K. Biswas z Centrum Zarządzania Wodnego Krajów Trzeciego Świata w Meksyku za badania nad problemem zarządzania wodą. W jego opinii uszczelnianie wodociągów w wielkich aglomeracjach miejskich jest o wiele lepszym sposobem na uzupełnienie braków wody niż budowa tam i innych drogich inwestycji.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
people.com.cn
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :