
Od 2011 GIWK razem z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB) prowadzi cykliczne obserwacje służących ocenie jakości wód podziemnych i weryfikacji zasobów wodnych na terenie Gdańska. 18 grudnia zakończył się trzeci etap zaplanowanego na wiele lat programu.
Gdański projekt jest pierwszym tego typu w kraju. W latach 2011-2013 dokonano już wstępnej diagnozy hydrochemicznej istniejących zasobów wód podziemnych. Wynika z niej, że na terenie większości ujęć komunalnych pobierana jest woda dobrej i bardzo dobrej jakości. W trzecim etapie skoncentrowano się na zbadaniu stanu chemicznego wód o obniżonej jakości.
W toku prac badawczych dokonano analizy warunków hydrochemicznych, określono zasięg, koncentrację i tempo przemieszczania się substancji zaburzających naturalny stan wód. Dzięki przeprowadzonym badaniom opracowano metodykę rozpoznawania i dokumentowania zanieczyszczeń w wodach podziemnych, która stanowi narzędzie do wykorzystania przy podejmowaniu skutecznych działań na obszarach dużych aglomeracji.
Zlokalizowane na terenie Gdańska zanieczyszczenia dotyczą głównie byłych terenów przemysłowych i pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat. Zgodnie z naturalnym przepływem wód podziemnych zanieczyszczenia przemieszczają się w kierunku wschodnim, a w trakcie migracji ich koncentracja maleje w skutek samooczyszczania i biodegradacji. Obecne systemy eksploatacji nie pozwalają na przemieszczanie się stwierdzonych zanieczyszczeń do studni ujmujących wodę do celów pitnych. Nie ma zatem zagrożenia obniżenia jakości wody podawanej mieszkańcom.
Mimo wszystko Państwowy Instytut Geologiczny zaleca monitorowanie środowiska gruntowo-wodnego, w tym powietrza glebowego, a w razie konieczności - budowę nowych studni barierowych na trasie przemieszczania się zanieczyszczeń w kierunku ujęć wody pitnej.
Celem wieloletniego projektu jest ostateczne wyeliminowanie historycznych zanieczyszczeń ze środowiska wód podziemnych Gdańska.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- giwk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dane od rzeczy? Kilka słów o IoT
Dzięki świadomości wykorzystania potencjału innowacyjnych technologii mamy obecnie do czynienia ze swoistym napędzaniem cyfrowej transformacji i...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-