
W raporcie opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) czytamy, że "93% badanej wody butelkowanej wykazało pewne oznaki skażenia mikroplastikiem", czyli polipropylenem, nylonem i politereftalan etylenu (PET). Wpływ tych substancji na nasze narządy nie jest jeszcze znany.
Naukowcy przebadali 259 butelek wody sprzedawanych przez 11 różnych firm w 9 różnych krajach na 5 kontynentach. Odkryto, że większość butelkowanej wody jest zanieczyszczona tzw. mikroplastikiem - cząsteczkami plastiku na tyle małymi, że mogą przedostawać się do ludzkiego organizmu.
W wodzie butelkowanej znaleziono cząsteczki o średnicy ok. 0,1 mm. Raport stwierdza, że zanieczyszczeń jest "dwa razy więcej niż w poprzednim badaniu wody wodociągowej". Przy użyciu specjalnego barwnika zidentyfikowano także mniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Dane sugerują, że zanieczyszczenie pochodzi przynajmniej częściowo z opakowania i/lub samego procesu butelkowania.
Wcześniejsze badania wykazały, że cząsteczki mikroplastiku można znaleźć także w wodzie z kranu, piwie, soli morskiej i rybach. Niektóre z cząsteczek dostające się do naszego organizmu są wydalane, ale część może przedostawać się przez układ pokarmowy i rozprzestrzeniać po całym organizmie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Filtracja piaskowa wody
Filtracja to podstawowy proces technologiczny uzdatniania wody, stosowany między innymi w przedsiębiorstwach wodociągowych, zakładach...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-