
Wydaje się, że tylko połączenie systemowego przeciwdziałania zmianom klimatycznym z ekologicznymi nawykami każdego z nas może poprawić kondycję Ziemi. Skutki postępującego uprzemysłowienia i emisji dwutlenku węgla widać dziś gołym okiem. Co warto wiedzieć o zmianach klimatycznych?
Zmiany klimatyczne – ważne słowa brytyjskiego biologa
Sir David Attenborough, światowej sławy biolog oraz popularyzator wiedzy o przyrodzie i ekologii, od lat ostrzega o zmianach klimatycznych, które zachodzą na naszych oczach. 95-latek, który tuż po II wojnie światowej zaczął tworzyć pierwsze programy przyrodnicze dla BBC, od połowy XX wieku aż do dziś jak na dłoni widzi negatywne dla natury konsekwencje działalności człowieka.
O swoich wnioskach mówił także w listopadzie 2021 roku w trakcie zorganizowanego przez ONZ szczytu COP26. Wskazał, że dekada 2021-2030 to ostatni moment, w którym jako ludzkość możemy zawalczyć o stabilność ekologiczną. Jak mówił do zgromadzonych: „Spalanie przez nas paliw kopalnych, niszczenie przez nas przyrody, nasze podejście do przemysłu, budownictwa i nauki, nasze uwalnianie węgla do atmosfery – już jesteśmy w tarapatach. Stabilność, na której wszyscy polegamy, pęka”.
Zmiany klimatyczne opisane w raporcie IPCC
W sierpniu 2021 roku, a więc trzy miesiące przed wystąpieniem Sir Davida Attenborough na szczycie COP26, ukazał się Raport Oceniający Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu. Napisano w nim, że dekada 2011-2020 była najcieplejszą od początku pomiarów temperatury na Ziemi, czyli od 1850 roku.
Jedne z najbardziej widocznych zmian klimatycznych dotyczą gospodarki wodnej. To m.in. topnienie lodowców i lądolodów, wpływające na podwyższanie się poziomu mórz i oceanów, a także zaburzenie naturalnego obiegu wody, skutkujące suszami i powodziami. Każda z tych konsekwencji dotyka florę i faunę, a także ludzi. Wydłuża się okres wzrostu roślin uprawnych i stepowieją obszary, które do tej pory były gęsto porośnięte roślinnością. Obserwuje się coraz częstsze pożary lasów oraz zmieniające się zasięgi występowania różnych gatunków roślin i zwierząt.
Jak możesz samodzielnie starać się hamować zmiany klimatyczne? Przede wszystkim postaw na przydomową retencję zbiornikową – stwórz oczko wodne, a rośliny podlewaj zgromadzoną deszczówką. Zadbaj o oszczędzanie wody w domu. Wybierz perlator, który zmniejszy zużycie wody.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- chronmyklimat.pl

Czytaj także
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zasady działania. Opłacalność.
Warto rozpatrzyć budowę własnej przydomowej oczyszczalni ścieków Zasada działania Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zespół urządzeń...
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl