
Bakterie oraz inne mikroorganizmy uczestniczą w procesach biologicznych związanych z oczyszczaniem ścieków w zarządzanych przez Wodociągi Kieleckie obiektach w Bratkowie, Sitkówce i Barczy.
Bakterie najczęściej uczestniczą w procesie oczyszczania ścieków rozkładając związki organiczne (białka, tłuszcze i cukry) do nieorganicznych (dwutlenek węgla i woda). Proces ten odbywa się w reaktorach biologicznych, a bakterie tworzą osad czynny, który oczyszcza ścieki. 80 proc. takiego osadu tworzą bakterie, resztę stanowią mikroorganizmy należące do pierwotniaków, m.in. wiciowce i orzęski. Takie bakterie potrzebują tlenu - i jest on im dostarczany za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. dyfuzorów.
W oczyszczalni w Sitkówce pracują także inne bakterie - beztlenowce. Im - jak mówi sama nazwa - nie dostarcza się już tlenu, potrzebują za to odpowiedniej temperatury - od 33 do 37 st. C. Żyją w komorach fermentacyjnych i rozkładają związki organiczne zawarte w osadach, produkując przy tym biogaz, który wykorzystuje się później do produkcji energii elektrycznej w zespołach prądotwórczych.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wod-kiel.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Zaopatrzenie a sukces produkcyjny – jakie jest powiązanie w zakładach...
Współczesny przemysł to świat, w którym wydajność, precyzja i niezawodność są kluczowe. Jednak żadne z tych pojęć nie miałoby racji bytu bez...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl