Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-02-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-02-14
Filtry z popiołu mogą pomóc mieszkańcom Bangladeszu
Filtry z popiołu mogą pomóc mieszkańcom Bangladeszu
Filtry z popiołu mogą pomóc mieszkańcom Bangladeszu
Ashok Gadgil - badacz z Brekeley Lab (USA), rozwija tani i efektywny sposób na dostarczanie czystej wody pitnej dla 60-ciu milionów mieszkańców Bangladeszu, którzy żyją w ciągłym niebezpieczeństwie zatrucia arsenem. Jego pomysł dotyczy stworzenia filtrów przeciw-arsenowych, których głównym składnikiem będzie popiół pochodzący ze spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach. Materiał ten stanowi odpady wymagające usunięcia.

Zatrucia arsenem w Bangladeszu należą do największych masowych zatruć w historii ludzkości. Przewiduje się, że w przyszłości będą one przyczyną 10% zgonów osób dorosłych zubożałej trzydziestomilionowej populacji. Z niecałkiem wyjaśnionych powodów, woda z płytkich studni rurowych, od której zależy życie ludzi, ma niebezpieczny poziom stężenia substancji toksycznych i pita przez dłuższy okres czasu, powoduje osłabienie organizmu, zmiany patologiczne, nowotwory, a następnie zgon.

Technika Pana Gadgil’a – aktualnie w fazie badań – będzie polegała na łączeniu popiołu z mieszanką, która przyciąga arsen, napełnianiu torebek (wielkości herbacianej ekspresówki) uzyskanym proszkiem i rozprowadzaniu w ten sposób wytworzonych filtrów po całej okolicy, jeden na rodzinę dziennie. Dzięki temu woda z przeciążonych i skażonych studni może zostać oczyszczona za pomocą filtrów i bezpiecznie skonsumowana. ”Nasilenie problemu wzrasta. Musimy opracować rozwiązanie, które będzie opłacalne i wystarczająco efektywne” powiedział Gadgil.

Popiół węglowy składa się z drobin o wielkości od 1 do 10 mikrometrów, znacznie mniejszych niż średnica ludzkiego włosa (wynosząca ok. 100 mikrometrów). Oznacza to, że nawet niewielka objętość proszku posiada bardzo duża powierzchnię, zwiększając w ten sposób szanse na zajście reakcji zatrzymującej arsen. Popiół jest również podgrzewany podczas spalania węgla do temperatury 800 st. Celsjusza, więc jest sterylny i wolny od związków lotnych. Ważną cechą jest także jego ogólnodostępność. Opalane węglem elektrownie dostarczają większość energii elektrycznej sąsiadujących z Bangladeszem Indii, a wydobywany na miejscu i zużywany do produkcji energii węgiel bardzo dobrze nadaje się do celów Pan Gadgil’a: w 60% składa się z węgla atomowego, co oznacza, że pozostałe 40% zamieni się w popiół.

Po otrzymaniu próbek węgla z Indii, zostały przeprowadzone badania, z których wynika, że dzięki filtrom można obniżyć stężenie arsenu z niezwykle wysokiego (2400 ppb) do wartości 10ppb - znacznie poniżej dopuszczalnej w Bangladeszu (50ppb). Pan Ashok Gadgil przewiduje, że 5 gramów spreparowanego węgla pozwoli na oczyszczenie ok. 11.3 l wody ze studni – mającej średnie stężenie arsenu na poziomie 400 ppb. Mówiąc inaczej, filtr wielkości herbaty ekspresowej może oczyścić wodę pitną dla 6-cio osobowej rodziny w ilości, jaka jest konsumowana w ciągu jednego dnia.

Wstępne wyniki są obiecujące. Obecnie koszt usunięcia arsenu w niewielkich miejskich systemach wodnych waha się pomiędzy 58$ do 327$ na gospodarstwo domowe rocznie. Gadgil przewiduje, że jego metoda będzie kosztować mniej niż 1$ rocznie (na gospodarstwo), nie wliczając jednorazowego kosztu reaktora (substancji chemicznej) usuwającego arsen z wody. “Jeżeli to się uda, otrzymamy technologię, która będzie ratowała życie i będzie opłacalna do stosowania dla tak dużej liczby mieszkańców, jaką posiada Bangladesz" dodaje Gadgil.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także