Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-01-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-09
Jak wydobyć metan z wiecznej zmarzliny
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół badaczy ze Skoltech i Heriot-Watt University opracowali metodę wydobywania metanu poprzez wtryskiwanie spalin do zbiorników zmarzliny.

Arktyka rozwija się dzięki eksploatacji niedawno odkrytych złóż ropy i gazu ziemnego. Operacje w tym regionie napotykają jednak wiele wyzwań, z których największym jest tworzenie hydratów gazu w zamarzniętej masie skalnej. Są to lodowe kryształy zbudowane z cząsteczek wody i gazu. Ich kumulacja utrudnia rozwój przemysłu i skutkuje spontaniczną emisją metanu do atmosfery.

Dzięki metodzie opracowanej przez naukowców można je wykorzystać do ekstrakcji tego gazu. Używane w tym celu są spaliny z elektrowni węglowych i hutniczych oraz innych obiektów przemysłowych. Znajdujący się w nich dwutlenek węgla zastępuje w strukturze hydratu metan.

Jest to technologia niezbędna do eksploatacji złóż węglowodorów w środowisku arktycznym. Co więcej, jest też korzystna dla środowiska poprzez zmniejszenie zawartości w powietrzu CO2.

Evgeny Chuvilin, wiodący badacz, podsumował: „Nasze podejście nie tylko pomaga wydobywać metan i zapobiegać jego swobodnemu uwalnianiu do atmosfery, ale także redukuje emisję dwutlenku węgla. Powiedziałbym, że oferuje ona podwójną dywidendę pod względem bezpieczeństwa środowiska".
(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
smalltechnews.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także