
Wodór elektrolityczny wytwarzany jest z wody przy użyciu energii elektrycznej. W idealnych warunkach powinna ona pochodzić z odnawialnych źródeł, co byłoby bardzo obiecujące w kontekście zrównoważonego rozwoju, jednak aby tak się stało trzeba pokonać kilka kluczowych wyzwań.
Zespół z Technion-Israel Institute of Technology zajął się niektórymi z nich, prezentując nową technikę dzielenia wody. Inspiracją dla nich były wcześniejsze badania z zastosowaniem fotoelektrochemii (PEC). Największym problemem wówczas było było zbieranie gazu wodorowego z milionów ogniw rozmieszczonych w polu słonecznym. Postanowili więc opracować technikę, która poradziłaby sobie z tym problemem.
Co więcej, ogniwa PEC wytwarzają wodór i tlen w dwóch osobnych komorach. Powinny one być oddzielone przynajmniej membraną, aby zapobiec wybuchowi. Stworzenie takiego zestawu stało się kosztowne, przez co wykorzystanie PEC do syntezy wodoru zostało ograniczone.
Avner Rothschild, jeden z naukowców, powiedział: „Wpadliśmy na pomysł rozdzielenia przedziałów na dwa oddzielne ogniwa, tak aby tlen był uwalniany do atmosfery, podczas gdy wodór w centralnym reaktorze na rogu pola". Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innego zestawu dwóch elektrod, zwanych elektrodami pomocniczymi
„Potencjalnie może to przełożyć się na duże oszczędności w kosztach kapitałowych i operacyjnych, prowadząc do opracowania opłacalnej technologii rozdzielania wody, oferującej tani wodór bez emisji CO2, pod warunkiem, że energia elektryczna pochodzi ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wodna, słoneczna lub wiatrowa " - podsumował Rothschild.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore.com; sciencedaily.com

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl
J.M.K.
Do Konfederacji - czy równowagę można stopniować? Albo jest albo jej nie ma!
Konfederacja
zrównoważony rozwój - jak Ci idzie za dobrze, to Cię opodatkujemy i damy temu, któremu idzie słabo. Wtedy miedzy Twoim rozwojem a tego słabego jest większa równowaga. sprawiedliwe ?