
Nawet 90 proc. wody użytej w procesie szczelinowania przy wydobyciu gazu łupkowego można odzyskać. Można ją następnie oczyścić lub ponownie wykorzystać przy wydobyciu gazu z łupków.
Krytycy wydobycia gazu łupkowego często wskazują na marnowanie przy tym wody i jej zanieczyszczanie. Ich oponenci odpowiadają, że w procesie szczelinowania hydraulicznego przy wydobyciu gazu z łupków, zużywa się średnio ok. 1,5 tys. m3 wody na jeden zabieg. Zdaniem dr Piotra Kaszy z Instytutu Nafty i Gazu, do wydobycia gazu trzeba wykonać ok. 10 takich zabiegów (czyli zużyć 15 tys. m3 wody). Zdaniem naukowca odzyskać z tego można ok. 40 proc. Z wody, która natomiast wypłynie na powierzchnię ze złoża, można ponownie wykorzystać ok. 90 proc.
Zdaniem Dariusza Jasaka, prezesa Veolia Water Systems, wskazuje, że wodę użytą do szczelinowania można oczyścić z zawiesiny i związków chemicznych, które do niej dodano. Obecna technologia na to pozwala. Tak oczyszczoną wodę można następnie przewieźć do oczyszczalni skąd może trafić do wód powierzchniowych bez szkody dla nich. Innym rozwiązaniem jest natomiast ponowne wykorzystanie tej wody przy wydobyciu gazu łupkowego. - Jest to możliwe przy pomocy instalacji przewoźnych, które ustawia się zazwyczaj w bliskiej odległości od otworu wiertniczego. Oczyszcza się wodę przy pomocy techniki sedymentacji, flokulacji, koagulacji. Dzisiejszy stan wiedzy naszych technologów pozwala na to, ażeby ten proces bardzo precyzyjnie zaprojektować i zbudować urządzenia. Jesteśmy w stanie podczyścić płyn po szczelinowaniu do takiej kondycji, przy pomocy której może być ponownie wykorzystywany. A więc to jest bardzo duża oszczędność wody – wyjaśniał Dariusz Jasak w rozmowie z Agencją Newseria.
Przypomnijmy, że upraszczając hydrauliczne szczelinowanie polega na wpompowaniu pod dużym ciśnieniem do odwiertu mieszaniny wody z piaskiem i związkami chemicznymi ww celu powiększenia szczelin w skałach, w których znajduje się gaz.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-