
Znany z czystego powietrza i wysokiej jakości leczniczych wód Nałęczów miał starą, bardzo wyeksploatowaną oczyszczalnię. W przypadku poważniejszej awarii w obiekcie miastu groziłaby nawet katastrofa ekologiczna. Dlatego władze Gminy, przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej, zdecydowały się na gruntowną modernizację oczyszczalni. Największą w historii miasta inwestycję budowlaną realizuje firma Skanska.
Wart 16 mln zł kontrakt na modernizację i rozbudowę oczyszczalni został podpisany w październiku zeszłego roku. Również na październik, tyle że roku przyszłego, planowane jest zakończenie inwestycji. Główny punkt prac to, powiązana ze zwiększeniem przepustowości obiektu,zmiana technologii oczyszczania ścieków z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego.
Przebieg prac relacjonuje Menadżer Projektu, Mariusz Bochenek - "W chwili obecnej stopniowo wyburzamy i rozbieramy obiekty starej oczyszczalni i zastępujemy je nowymi, które przejmują funkcje oczyszczania ścieków. Proces oczyszczania ścieków nie został przerwany". Największym utrudnieniem jest jednak nawet nie konieczność zachowania ciągłości pracy obiektu, lecz trudne warunki gruntowe. Nowa oczyszczalnia powstaje na terenie starej, usytuowanej na gruntach podmokłych i bagiennych, sąsiadujących z rzeką. "Przykładowo - wyjaśnia Bochenek - w miejscu obydwu przeznaczonych do rozbiórki zraszaczy biologicznych powstaną osadniki wtórne, które zostaną posadowione na 64 palach".
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- skanska.pl, pulawy.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie i metody oczyszczania ścieków
Technologia oczyszczania ścieków powinna być ściśle dostosowana do ich charakteru, ilości i obciążenia zanieczyszczeniami. Innego podejścia...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-