Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-16
Stockholm Junior Water Prize dla Meksyku
Stockholm Junior Water Prize dla Meksyku
Stockholm Junior Water Prize dla Meksyku
Nagroda „Stockholm Junior Water Prize” przyznana została młodym reprezentantom Meksyku za pracę pt. „Eliminacja ołowiu(II) z wody za pomocą bioapsorbcji z udziałem skorupek jaj”. Symboliczną statuetkę oraz 5 tys. dolarów stypendium przekazała im następczyni tronu Szwecji, księżniczka Wiktoria. Adriana Alcantara Ruiz, Dalia Graciela Diaz Gomez i Carlos Hernandez Meja pokonali 26 reprezentacji z innych krajów (zabrakło wśród niech Polski).

Stockholm Junior Water Prize jest organizowanym od 1997 roku konkursem przeznaczonym dla młodych ludzi zainteresowanych tematyką wodną. Uczestniczą w nim reprezentanci ponad 20 krajów z całego świata, wybranych w lokalnych eliminacjach. Konkurs odbywa się patronatem księżnej Wiktorii i przeznaczony jest dla młodych ludzi w wieku 15 -20 lat, którzy nie rozpoczęli jeszcze studiów. Sponsorem konkursu jest firma ITT.

Tematy, jakie zgłoszono do tegorocznego konkursu obejmowały wiele zagadnień, większość z nich jednak dotyczyła najbardziej kluczowych problemów gospodarki wodnej świata. Były wśród nich prace dotyczące oczyszczania wody z metali ciężkich, odsalania wody, rewitalizacji zanieczyszczonych akwenów.

Zwycięska praca Meksykan polegała na zastosowaniu skorupek jaj jako bioorganicznego, szeroko dostępnego adsorbenta. Wprowadzono rozdrobnione skorupki jaj do roztworu soli ołowiu(II) a następnie zbadano ich powierzchnię za pomocą Mikroskopu Sił Atomowych (AFM), mikroskopu elektronowego SEM oraz spektroskopii dyspersji energii promieniowania rentgenowskiego. Wyniki okazały się przekraczać oczekiwania badaczy, stwierdzono bardzo wysoki stopień oczyszczenia wody. Warte podkreślenia jest to, że oczyszczenie wody nastąpiło w temperaturze pokojowej, co znacznie ogranicza koszty procesu. W opinii zwycięzców tegorocznego konkursu ich metoda może być z powodzeniem stosowana na skalę przemysłową.

Bardzo ciekawy sposób oczyszczania z fenolu zaprezentował zespół ze Szwecji, polegający na enzymatycznej polimeryzacji fenolu, który tworzy w tym procesie cząsteczki o długich łańcuchach nie wykazujących już toksyczności. Są to pionierskie prace, wymagające dopracowania w kierunku zwiększenia aktywności enzymu na drodze modyfikacji genetycznych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
worldwaterweek.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także