Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-11-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-11-29
Woda niszczy zabytki Rzymu
Woda niszczy zabytki Rzymu
Woda niszczy zabytki Rzymu
W Rzymie prowadzone są obecnie pilne prace konserwacyjne jednych z najważniejszych zabytków. Powodem jest woda, która podmywa fundamenty budowli. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 100 do 200 milionów euro.

Na dzień dzisiejszy działalność wody doprowadziła do przechylenia się kilku zabytków takich jak Pałac Septymusza Sewerusa, Domus Augustana oraz wioski z epoki brązu, gdzie mieszkali założyciele Rzymu – Remus i Romulus. Rzymianie są zszokowani po tym jak na początku miesiąca zawaliła się jedna z ścian wzdłuż drogi na Forum. Okazało się, że ściana została podmyta. Prace, jakie trzeba będzie wykonać są podobne do tych, jakie wykonali 30 lat temu Grecy na Akropolu.

Pierwszą rzeczą jaką muszą rozwiązać inżynierowie jest określenie sposobu, w jaki woda dostaje się w pobliże murów. Starożytni Rzymianie wiedzieli jak uniknąć tego zjawiska, niestety nie zachowały się dokładne wskazówki na ten temat. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że pod wzgórzem Palatynu istnieje mający 2000 lat labirynt tuneli odwadniających, niestety nie jest znany ich układ, część z nich z pewnością jest zablokowana. Na razie przez 9 miesięcy grupa najlepszych włoskich archeologów prowadzić będzie badania wytrzymałości gruntu. Badania te muszą być wykonywane z dużą ostrożnością, aby uniknąć wszelkich zniszczeń zabytków. Dopiero po badaniach zostanie ustalony dokładny harmonogram prac.

W ostatnich latach Rzym napotykały bardzo silne ulewy, spowodowane podwyższeniem się temperatury Morza Śródziemnego. W ogólnym bilansie deszczów jest mniej, jednak są one o wiele bardziej intensywne niż dawniej, powoduje to silną erozję gleby. Ponad tydzień temu na północy miasta odnotowano kilka obsunięć gruntu, kilka drzew zostało zniszczonych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Telegraph
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także