
Japończycy pracują nad technologią oczyszczania ścieków z wykorzystaniem bakterii Geobacter i są coraz bliżej jej komercjalizacji. Gatunek ten może samoistnie wytwarzać energię elektryczną i jest nazywany "mikrobiologicznym ogniwem paliwowym". Rodzi on nadzieje na znaczną oszczędność energii w oczyszczaniu ścieków.
Proteobakterie Geobactor są nazywane "energetycznymi mikrobami" ze względu na ich zdolność do czerpania energii z przesyłu elektronów do elektrody, zamiast konieczności oddychania tlenowego. W technologii "mikrobiologicznego ogniwa paliwowego" drobnoustroje rozkładają substancje organiczne na anodzie uwalniając elektrony i jony wodoru. Elektrony, następnie przemieszczają się do katody, wchodząc w reakcję z jonami wodoru i tlenu w celu wytworzenia wody i prądu elektrycznego.
Instalacje oczyszczania ścieków mogą korzystać z tego źródła energii dla własnych potrzeb. Oznacza to, że mikroorganizmy Geobacter zużywają mniej energii dla siebie. W wyniku tego, nie namnażają się tak intensywnie, pozostawiając mniej osadu i tworząc jeszcze większe oszczędności energii w procesie utylizacji, a ponieważ nie potrzebują tlenu, dodatkowe, energochłonne napowietrzanie nie jest już konieczne.
Naukowcy szacują, że ich technologia może zmniejszyć energię potrzebną do oczyszczania ścieków o 80% w porównaniu ze sposobem konwencjonalnym.
Planowane zakończenie projektu nastąpi w marcu, a oczekiwana komercjalizacja technologii ma nastąpić w ciągu trzech lat. Zanim to się stanie, naukowcy muszą opracować technologię masowej produkcji specjalnych elektrod, ich powiększenie, poprawę efektywności wytwarzania energii oraz ustalić metody konserwacji. Testy technologii na szeroką skalę nie zostały jeszcze wdrożone, jednak rezultaty dotychczasowych prac są bardzo zadowalające, a efekty i wysoka skuteczność zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- igwp.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-
-
-