Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-12-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-12-06
Łupiny orzeszków oczyszczają wodę ze związków miedzi
Łupiny orzeszków oczyszczają wodę ze związków miedzi
Łupiny orzeszków oczyszczają wodę ze związków miedzi
Łupiny orzeszków ziemnych, stanowiące dużą część odpadów przemysłu spożywczego, mogą posłużyć do oczyszczania ścieków z jonów miedzi – twierdzą naukowcy z Turcji w artykule opublikowanym w „International Journal of Environment and Pollution”.

Miedź jest jednym z najważniejszych mikroelementów koniecznych do funkcjonowania wielu organizmów. Jednak w zbyt dużych stężeniach stanowi zagrożenie dla środowiska. Ilość miedzi w ekosystemach rośnie z powodu działalności przemysłu, głównie celulozowo-papierniczego, nawozów sztucznych oraz obróbki metalu. Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków z jonów miedzi obejmują techniki wytrącania, wymiany jonowej, elektrolizy oraz adsorpcji na filtrach węglowych.

Turecki badacz Duygu Özsoy wraz ze współpracownikami z Wydziału Inżynierii Środowiska Mersin University wziął do badań różnego rodzaju materiały, które potencjalnie mogą absorbować miedź ze ścieków. Zbadano między innymi trociny sosnowe oraz łupiny orzeszków ziemnych i porównano ich właściwości absorpcyjne w różnych warunkach (temperatury, ciśnienia, pH, prędkości przepływu i stężenia początkowego jonów miedzi).

Zgodnie z oczekiwaniami wydłużenie czasu absorpcji spowodowało zwiększenie wydajności procesu. Jednak dla łupin orzeszków ziemnych 95 proc. jonów miedzi zostało usuniętych z roztworu wodnego, podczas gdy dla trocin wynik był na poziomie 44 proc. Zmniejszenie poziomu pH do lekko kwaśnego poprawiło wydajność, zmiana temperatury miała niewielki wpływ na wyniki.

Naukowcy podkreślają, że oba materiały mogą zostać użyte na skalę przemysłową w technologii oczyszczania ścieków z jonów miedzi.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IJEP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :