Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-11-10 | Ostatnia aktualizacja: 2005-11-10
Warszawa potrzebuje systemu odprowadzania deszczówki

Warszawa potrzebuje systemu odprowadzania deszczówki
Fachowcy ostrzegają, że zaniedbany i od lat nie remontowany system kanalizacji i odwodnienia jest już na skraju wytrzymałości. Wystarczą wiosenne roztopy ewentualnie większa ulewa i nieszczęście gotowe.
Brak systemu odprowadzania deszczówki.
„W Warszawie potrzebne są inwestycje w system odprowadzania deszczówki z ulic, osiedli, okolic centrów handlowych. Teraz takiego systemu nie ma, a powstaje coraz więcej bloków, często budowanych w miejscach, które kiedyś wchłaniały nadmiar wody deszczowej. Ona musi się gdzieś podziać. I będzie zalewać miasto” – ocenia dr Paweł Błaszczyk z Instytutu Ochrony Środowiska. W tej chwili do kanalizacji trafiają przede wszystkim odpady z warszawskich mieszkań. Częściowo oczyszczone, płyną do Wisły. Deszczówka i wody po roztopach wsiąkają tylko w ziemię. Do kanałów wpływają tylko tam, gdzie jest to technicznie możliwe (np. w Śródmieściu), ale system ich odprowadzania nie obejmuje całego miasta.
A właśnie tam, gdzie woda nie może dostać się do studzienek, bo ich nie ma, pojawia się problem. „Skoro nie może dostać się w głąb ziemi, bo ta jest zabetonowana, to płynie gdzie popadnie, potem długo stoi, trzeba ją wypompowywać. Do tej pory nie opracowano nawet dokładnej mapy zagrożeń wodnych w Warszawie, więc inwestycje trzeba zacząć właśnie od tego” – tłumaczy dr Piotr Kuźniar z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Sposób na poprawę sytuacji
Rozwiązaniem problemu ma być powstanie w jak najkrótszym czasie kilkudziesięciu niedużych zbiorników retencyjnych – stawów czy glinianek, do których będzie spływać woda z najbardziej narażonych na zalania rejonów miasta. Potem woda ta będzie kierowana do większych kanałów, a na końcu w większości wypadków do Wisły. Koszt ich budowy to kilkadziesiąt mln zł. Warszawskie MPWiK mówi o możliwości sfinansowania tej inwestycji pod warunkiem, że zostaną dokonane zmiany w ustawie o zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Chodzi przede wszystkim o możliwość poboru pieniędzy za odprowadzanie wód opadowych z terenów spółdzielni mieszkaniowych, centrów handlowych itp., jak również z miejskich ulic.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Życie Warszawy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Innowacyjne rozwiązania z zakresu inżynierii wodnej – co wybrać?
Chcesz zainwestować w innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarowania wód opadowych, ścieków gospodarczych oraz związanych z ich oczyszczaniem?...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-